Az ősi eurázsiai táltoshit emlékei elvenen élnek a magyar szokások között. Az egyik, máig használatos jóslást, a negyvenegy babbal történő jövendőmondást leghívebben a moldvai csángók őrizték meg. Ennek a párja a belső-ázsiai szkíta-hun utódok között töretlenül tovább él.
Régi emlékek nyomán
Régen valószínűleg az egész Kárpát-medencében ismert volt ez az ősi jóslási módszer, amely révén nemcsak a jövendőt tudták előrejelezni, hanem elveszett tárgyak és elkóborolt jószágok hollétét is megtudakolták. A jóslást azonban a keresztény papok boszorkányságnak tartották és úgy tűntették fel, mint az ördöggel cimborálás egyik jellemzőjét, ezért a jóslók sokszor titokban végezték a műveletet, nehogy az inkvizíció kezébe kerüljenek. Egykoron ezért csak két személy, a baboló és a kérdező volt jelen, de ma már többen is megfigyelhetik, hogyan történik a jóslás. Még arról is van adatunk, hogy néhány magyarlakta helyen egy szita tetejére helyezték a 41 szem babot, imádkoztak, kérték az Istent, hogy mondja meg a feltett kérdésre a választ.
Diószegi Vilmos utalt arra, hogy a szita talán a régi táltosdobok emlékét őrizte meg. Mongóliában a parkokban vagy a kolostorok mellett találunk olyan jósókat, akik az arra tévedt látogatóknak mondanak jövendőt. Ők egy kis asztalon mutatják meg tudományukat, és negyvenegy színes kőből jósolnak.
Nagyfokú hasonlóság
A kétfajta – belső-ázsiai és a magyar – jóslás nagyban megegyezik egymással. Háromszor találomra választják ki a szemeket és három csoportba rendezik őket. A jósló mindegyikből elvesz 4–4 szemet addig, amíg mindegyik csoportban négy vagy annál kevesebb nem marad. Ezt a maradék 3 csoportot lehúzza egymás mellé egy vízszintes sorba.
A többi szemet, amelyet négyesével kiszámolt, összekavarja és ismét találomra három csoportba osztja, négyesével megint kiszámolja mindegyik csoportot, s a maradékot ismét lehúzza az előbbi maradékok sora fölé, egy másik vízszintes sorba. A többi négyesével kiszámított szemet újból három csoportra osztja, újból kiszámolja négyesével, s a maradékot a harmadik vízszintes sorba húzza le. Ebből a három sorból megadja a választ a feltett kérdésre. A mongoloknál fontos szabály, hogy 13 évesnél fiatalabb gyerekről nem szabad kérdezni, csak annál idősebbről.
OB
barikad.hu