Az IMF az Európai Unión keresztül Európa szerte próbálja csökkenteni az önkormányzatok számát, ez történik Magyarországon is – jelentette ki a képviselő. A magyar településhálózat évszázadokon keresztül jól működő rendszert alkotott, a rendszerváltozás után azonban a működésképtelenség határára sodródott – tette hozzá.
Csak idén 150 milliárd forint hiányzik az önkormányzatok büdzséjéből ahhoz, hogy teljesíteni tudják a hiány nélkül való tervezés kritériumát – mondta el a képviselő. Aláhúzta: ebbe beletartozik az adósságkonszolidáció 80-90 milliárd forintos állami támogatása is, így a hiány valójában még magasabb.
A Jobbik „500 polgármester kérését meghallva” beadott egy költségvetési módosító indítványt, ami további 165 milliárd forintot kívánna az önkormányzatoknak átcsoportosítani. A kormányzat javaslata Hegedűsné Kovács Enikő szerint azonban kizárólag technikai jellegű, érdemi segítséget nem jelent az önkormányzatoknak.
Elmondta: az idén januárban életbe lépett új önkormányzati törvény miatt az elmúlt 2-3 hónapban egyes megyékben, főleg Borsodban és Zalában negyven százalékkal csökkent a hivatalok száma. Ez a képviselő szerint azt jelenti, hogy az érintett településeken akár negyven százalékban csökkenhet a munkahelyek száma is, mert vannak olyan helyek, ahol szinte kizárólag az önkormányzat a munkáltató. Hozzátette, hogy a kistelepülések államigazgatási szempontból gyakorlatilag megszűnhetnek, mert nevüket nem fogja a közös önkormányzat viselni.
„Valljon színt a kormány, mikor akarja ténylegesen az önkormányzati rendszernek ezen szintjét megszűntetni, a kistelepüléseket mikor akarja felszámolni”. „A Jobbik követeli, hogy a vidék életképessége legyen újra megteremtve, helyre kell állítani a települések önállóságát és újra képessé kell őket tenni egy új honfoglalásra” –tette hozzá az országgyűlési képviselő.
alfahir.hu