Az elmúlt időszakban számos bűncselekményt követtek el idősek ellen Kispesten, ezért bűnmegelőzési előadást tartottak a kerületben, amelyben a legelterjedtebb bűnelkövetői módszereket ismertették, illetve azt, hogy miként lehet ezek ellen védekezni.
Az olyan semmit és senkit nem tisztelő bűnözők, akik a korosodó honfitársainkat támadják meg illetve fosztják ki, a korukból fakadó gyengeségeiket illetve adottságaikat használják ki. A legtöbb esetben segítséget ajánlanak fel ezeknek az embereknek, például közterületen, hogy viszik a bevásárlószatyrukat, akik azt általában örömmel elfogadják, hiszen számukra ez már fizikai nehézséget okozhat. Ezután a későbbi áldozatok bizalmába férkőznek, beszédbe elegyednek vele. Ez már számukra fél siker, hiszen a történet vége sok esetben az, hogy az idős néni vagy bácsi behívja az illetőt egy kávéra, süteményre. Ha pedig már bent van a lakásban, már nyert ügye van, könnyen kicsalja a sértett értékeit – mondta Marticsek János bűnügyi igazgató.
Hasonlóan gyakori eset - nem csak a kerületben, hanem a fővárosban, sőt országos szinten is -, hogy a tömegközlekedési eszközökön a fel- és leszállásnál mutatkoznak segítőkésznek, és ajánlják fel, hogy fel- illetve leadják a táskájukat. Ekkor alkalmuk nyílik lenyúlni az esetlegesen a táska tetején lévő pénztárcát, vagy az ajtóbecsukódás előtti utolsó pillanatban elszaladnak a zsákmánnyal. De ilyenkor is "szokásuk", hogy beszélgetni kezdenek a gyanútlan áldozattal és egészen a lakásukig kísérik, ahol a sértett hiszékenységét kihasználva szintén bejuthatnak lakásába.
Bicskanyitogató: elhitetetik, betegek gyerekeknek gyűjtenek
Sokszor önkormányzati vagy rendőrségi dolgozónak, illetve valamely közműcég munkatársának adják ki magukat a tolvajok. Ilyen esetben nagyon fontos az elővigyázatosság. Célszerű venni az ajtóra egy akár párszáz forintba kerülő láncot, és csak résznyire nyitni az ajtót. Az illetőtől minden esetben igazolványt kell kérni, ellenőrizni, hogy egyezik-e a fénykép annak az arcával, aki be akar hozzánk jutni. Érdemes figyelni a viselkedését is annak, aki bebocsátást kér: ha csak hirtelen elrántja a szemünk előtt igazolványát, akkor már gyanakodhatunk. Nagyon kevesen élnek azzal a lehetőséggel, hogy az igazolványon található telefonszámot felhívják, és leinformálják azt, valóban azzal a személlyel állnak-e szemben, akinek az mondja magát. Fontos tudni, hogy az önkormányzati illetve a különböző szolgáltató cégek dolgozói minden esetben előzetesen értesítik a lakókat, ha személyesen mennek ki valahova. Nyugodtan meg lehet kérni az illetőt arra is, hogy jöjjön vissza egy órával később, így időt nyerünk: rokont, ismerőst is megkérhetünk, nézzen utána, az elmondottak valóban megfelelnek-e a valóságnak. Így tehetünk akkor is, ha azzal keresnek meg bennünket, hogy alapítványnak gyűjtenek pénzt például rákos gyerekeknek (valós eset!), hiszen ez esetben nagyon nehéz eldönteni, tényleg jó célra gyűjtenek-e. Ha bűnözővel van dolgunk, szinte biztos, hogy nem fog visszatérni.
Jól felkészültek: családi titkokat húznak ki az áldozatokból
A rendőrségi munkatársa maga is úgy vélte: elég szomorú, de az idős embereknek bizalmatlannak kell lenni bárkivel, aki beszédbe elegyedik velük, vagy hozzájuk becsöngetve próbálnak különböző fondorlatos megoldásokkal bejutni lakásukba. Sokszor kórházakban, orvosi rendelőkben kezdik az ismerkedést, kihasználva, hogy sok koros úr vagy hölgy egyedül él, így szívesen beszélget másokkal. Alapvető szabály, hogy ez esetben nem szabad információkat kiadni magukról: elmondani, hogy a gyereke nem foglalkozik vele, alig jön hozzá, tart-e otthon pénzt és abból mennyit és a többi. Ezek a bűnözők pszichológiai szempontból sajnos nagyon felkészültek és könnyen csalnak ki információkat a gyanútlan egyénekből.
Kidolgozott módszerek
Ha már valaki kinyitja az ajtót, a bűnözők könnyen bejutnak a lakásba: általában ketten érkeznek, ellentmondást nem tűrően betuszkolják az áldozatot, majd különféle indokokat találnak ki, hogy eltereljék a figyelmét: például, hogy megkérik, nézze meg, csöpög-e a csap, kapcsolja le- és fel a lámpát. Addig a másik személy bemegy a szobába, mondván, hogy ellenőrzi a konnektorokat, gázkonvektort és felkutatja a lakást. Egy extrém esetben az elektromos művek dolgozójának adták ki magukat a bűnelkövetők, ahol az idős házaspárral szinte mindent meg tudtak tenni: kérték, hogy kapcsolják fel a villanyt, nézzék meg, pörög-e a villanyóra, majd megkérték őket, hogy vegyék le az ékszereiket, nehogy meggyulladjanak az elektromos kisülés miatt. Mondani sem kell, hogy az ékszerek eltűntek.
Sok esetben házalással jutnak be a sértettekhez a bűnelkövetők: a kertes házakba fát, szenet, lakótelepekre lábast, egészségügyi eszközöket visznek eladni csaliként, rendkívül olcsón. Mostani sláger téma a rezsicsökkentés: azzal az indokkal csöngetnek be idős emberekhez, hogy pénzt hoztak nekik, mert olcsóbb lett a számla. Ilyenkor az a trükk, hogy megkérik őket, váltsák fel a húszezrest. Ekkor a hiszékenyebbek előveszik a rejtekhelyről összegyűjtögetett pénzüket, amely akár több százezer forintra rúghat. Ezzel előnyhöz jutnak a bűnözők: már nem kell átkutatniuk a lakást, elég ha elterelik az áldozat figyelmét, és már el is tulajdoníthatják vagyonukat. De szoktak azzal is hitegetni, hogy nyugdíj- vagy szociális kiegészítést kapnak. Ennek sem szabad bedőlni, az ilyen összegeket postai úton szokás eljuttatni.
Halálra rémítik az időseket
Ezeknek a bűnözőknek semmi sem szent. Korábban előfordult olyan eset is, hogy azzal a pofátlan módszerrel hívták fel a későbbi áldozatot: baleset érte gyermeküket vagy unokájukat, és a műtéthez kellene nagyobb összeg. A halálra rémített idős emberek gyanútlanul adták át a pénzt annak, aki becsöngetett érte, majd csak utána jutott eszükbe, hogy felhívják a rokonukat, akinek természetesen semmi baja nem volt. Nyáron gyakoriak a nyakláncletépések is: a melegebb időben, amikor lengébben öltözünk, érdemes az értékesebb darabokat otthon hagyni.
Ha már megtörtént a baj, fontos, hogy minél hamarabb tudomást szerezzen róla a rendőrség. Ha egy-két órán belül szól a sértett, a személyleírás alapján még nagy eséllyel – a járőrök segítségével - megtalálhatják az elkövetőket a környező utcákban. Ha észrevette a sértett, hogy ellopták valamely értékét, legjobb, ha utána már nem nyúl semmihez, mert különböző nyomok alapján is könnyebben eljutnak a bűnözőkhöz.
Az eseményen elmondták azt is, nem célszerű a névtáblára az olyan árulkodó információkat kiírni, hogy valaki özvegy vagy doktor. Előbbiről ugyanis arra lehet következtetni, hogy az illető egyedül él, míg az utóbbiból a jómódra következtethetnek. Ha pedig valaki kertes házban él, és gondozatlan, gazos a kertje, azt gondolhatják, hogy az idős ember elesett, már nem képes elvégezni a munkát – ezért jó, ha ebben segítenek a rokonok, esetleg szomszédok.
Nem sokáig tudják lekapcsolni a bűnözői csoportokat
Kispesten több bűnelkövetői csoport is az idősekre „szakosodott”, hullámzó, hogy milyen gyakran követnek el ilyen bűncselekményeket – közölte az alfahir.hu kérdésére Marticsek János. Mint mondta, ez általában attól függ, hogy az adott csoporthoz tartozó bűnözők éppen szabadlábon vannak-e. Általában ezek az emberek 7-8 hónapos börtönbüntetést kapnak, majd miután leülik azt, ismét megjelennek, és hasonló módszerekkel szereznek pénzt. Kispesten – és a környéken: a XIX., X., XX. kerületekben - például egy Heves megyéből érkezett társulat él ilyen módszerekkel és jelent veszélyt a korosabb emberekre. Mint a bűnügyi igazgató elmondta, a bűncselekmények gyakorisága attól függ, hogy éppen ki tudják-e vonni a forgalomból az adott csoportok valamelyikét.
Növekvő brutalitás
Bár az bűnmegelőzési előadáson elsősorban a kisebb bűnelkövetési módszereket ismertették, a híradásokból látható, hogy az idősek ellen elkövetett bűncselekmények egyre brutálisabbak: vasrudakkal, botokkal támadnak neki a magatehetetlen, kiszolgáltatott embereknek, akik adott esetben annyira legyengültek, hogy nem is élik túl a támadást. A napokban Hajdúhadházon törtek be egy 77 éves bácsihoz, aki az ágyában feküdt, amikor megtámadták. A rablók lerántották a földre és ütlegelni kezdték, lehúzták az ujjáról az arany gyűrűjét és letépték az arany láncát is a nyakából. A férfi könnyű sérüléseket szenvedett. Ma már a gazdagabb kerületekben sem ritkák az efféle támadások: december végén egy II. kerületi társasházban támadtak meg és raboltak ki egy idős nőt, miután a három gyanúsított egy bevásárlóközpontban kifigyelte a sértettet és hazáig követték. Szintén a közelmúltban történt az a brutális eset, amikor két cigány fiatal betört egy idős testvérpárhoz és vascsővel támadtak rájuk. Az idős férfiakat addig ütötték, míg el nem törtek a csontjaik, fejük szét nem nyílt, sőt, egyiküknek még a füle is leszakadt. Az idősebb testvér a helyszínen szörnyethalt.
Kovács Zita
alfahir.hu