Korábban nem sokak érdeklődését csigázta fel, mostanában viszont mindig izgalmas eseménynek ígérkezik egy-egy LMP-kongresszus. Jövő hétre tervezik a soron következőt, ahol egyebek között arról is fognak tanácskozni, bevezessék-e a társelnöki rendszert. Ezt azt jelenti, hogy két elnöke lenne a pártnak. Igaz, ez már korábban is felmerült, és akkor - bár minimális többséggel – leszavazták. Szerettük volna megkérdezni az LMP szóvivőjét, hogy ez a kérdés miért merült fel most újra, és mire adhat ez számukra megoldást, de Heltai László a barikad.hu-val közölte: amit el szerettek volna mondani, az a szerdai sajtóban megjelent. Bár a párt – mint ahogy az honlapjukon is olvasható – a hierarchia minimalizálására törekszik, most mégis egyszerre két elnököt akarnának. Így azt sem tudhattuk meg, a személyekről mikor döntenek, bár feltehetőleg nem a mostani kongresszuson.
Nem adják fel Jávorék
Szívesen faggattuk volna a szóvivőt arról is, valóban „lázadoznak-e” még a platformisták és mi igaz abból, hogy nem nyugszanak bele az Együtt2014-hez való csatlakozás elvetésébe. A Népszabadság információi szerint Jávor Benedek korábbi frakcióvezető és az ellenzéki összefogás iránt nyitottabbnak mutatkozó – vele platformot alapító – politikustársai ugyanis a jelek szerint nem adják fel: komplett stratégiai javaslatcsomaggal készülnek, hogy újra megnyissák a korábban már bezárt kapukat. Emiatt a platformisták országjárásba kezdenek és próbálják meggyőzni a párttagokat és a delegáltakat saját igazukról – írja a Népszabadság. A stratégiai kérdésről újranyitásához ugyanis a kongresszuson a delegáltak egyharmadának támogatására lenne szükség. Hogy az LMP-sek ülésén valóban napirendre veszik-e a kérdést, az még nem tudható, elvileg lehetséges, bár Csiba Katalin szóvivő úgy tájékoztatta a lapot, hogy ez még nem történt meg.
A véget is elhozhatja a következő kongresszus
A lap forrásai a platformistákkal kapcsolatban megjegyezték: többükben is egyre erősebb az elhatározás, hogy kudarc esetén kilépnek a pártból és a frakcióból is, mondván, nem tudnak azonosulni a párt irányvonalával. Ez utóbbi törékeny helyzetet teremthet, ha ugyanis többen elhagyják a képviselőcsoportot, úgy az könnyen a teljes frakció státuszának elvesztését jelentheti és mindenki kénytelen lesz a függetlenek között folytatni.
Schiffer András frakcióvezető korábban azt mondta: a közösen meghozott döntések mögé mindenkinek be kell állnia, és bár nem tudja kizárni, hogy egy-egy ember esetleg elhagyja a pártot, attól nem tart, hogy a párt kettészakad. Ezzel szemben úgy tűnik, a platformisták nem hajlandóak belenyugodni a korábbi döntésbe, miszerint elutasították a csatlakozást az Együtt 2014-hez, és nem tartják lezártnak a vitát.
A Fidesz felé kacsintgatnak
Az LMP-ben egyesek az utolsó szalmaszálba is kapaszkodnának azért, hogy pártjukat valahogy életben tartsák, hiszen az Origo cikke szerint néhányan állítólag a Fideszhez való közeledést sem tartják elképzelhetetlennek. A frakció egyik meghatározó politikusa szerint az LMP minden szempontból a legalkalmasabb lenne a narancsosok szemszögéből a lapnak azt mondta: felmerült a kérdés elméleti szinten a párton belül, de ez állítólag kisebbségi vélemény, és a pártvezetők sem állnak ki mellette. (A politikus valahol nagyon eltévedt: szerinte a Fidesz a Gyöngyösi-ügy miatt nem szövetkezne a Jobbikkal, valójában ennek természetesen más okai vannak, például hogy jöhetne az elszámoltatás – a szerk.)
Az LMP-nek nagy érvágást jelentett Bajnai megjelenése, gyakorlatilag a párt létét fenyegeti – a kérdés csak az, mikor jön el ez a pillanat. Az LMP korábban ugyanis összefogást sürgetett a baloldalon, pontosabban a belpolitikai közép elfoglalása lett volna az állítólagos céljuk. Bajnai megjelenésével azonban beleköpött a levesbe, hiszen a vele való összefogás a hitelük, arculatuk feladását jelentené (mint ahogy a Fidesszel való szövetkezés is): a párt ugyanis korábban nyíltan vállalta: nem kívánnak olyakkal együttműködni, akik az új kormány előtti 20 év kormányzásához kapcsolódnak. Másrészről viszont összefogás nélkül legkésőbb a 2014-es választások után tűnhet el a párt a süllyesztőben: a közvélemény-kutatók felmérései alapján az LMP-nek ugyanis sehogy sem sikerül felfelé mozdulni az 5 százalék alatti támogatottsági szintről.
KZ
barikad.hu