Senkinek sem tetszik Bajnaiék elképzelése
2013.01.13. 14:22

Elképzelhetetlennek tartja a minimálbér esetleges csökkentését Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára. Korábban megírtuk, hogy Bajnai Gordonék az átlagbér harminc százalékára faragnák a legkisebb bér összegét. A főtitkár beszélt arról is, hogy az idei bérkompenzációra szánt összeg elegendőnek tűnik.
Nemcsak a szakszervezetek látják elképzelhetetlennek a minimálbér csökkentését, amely a Bajnai Gordonhoz köthető Haza és Haladás Alapítvány tanulmányában szerepel, hanem a lapunknak nyilatkozó munkaadói érdekképviselet tisztségviselője is. Az említett dokumentum az átlagbér harminc százalékára mérsékelné a legkisebb bért.
„Természetesen most nem tudjuk, hogy a jövőben mennyi lesz pontosan az átlagbér, és miként alakul a politikai helyzet, de szó sem lehet a minimálbér nominális összegének lefaragásáról, teljességgel kizárt a szerzett jogok elvétele” – mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Jelezte, arról azonban lehet vitatkozni, hogy bizonyos szempontok szerint differenciált mértékben emelkedjen a legkisebb bér összege. Ezt Európa több országában is alkalmazzák. Van például, ahol régiók, míg máshol ágazatok szerint különböztetik meg az emelés mértékét. Magyarországon 2005–2008 között szintén így működött a rendszer, akkor a gyakorlati tapasztalat alapján differenciáltak.
A jelenlegi kormány szintén gondolkodott hasonlóban, életkor szerint tett volna különbséget. Ezt a megoldást alkalmazza amúgy az unió tizenegy tagállama. A kabinet azonban végül úgy döntött, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv célzott kedvezményei jobb eredményt hoznak a foglalkoztatásban.
A VOSZ főtitkára kitért az idei bérkompenzációra is, amelyre a versenyszektorban 64 milliárdot, míg a közszférában 87 milliárdot biztosít az állam. Hangsúlyozta, ez helyes döntés a kormánytól, mert annak ellenére, hogy a minimálbérről sikeres megállapodás született, a magasabb kereseti sávokban nehezen kigazdálkodhatóak a béremelés költségei. „A 64 milliárd forint, úgy tűnik, kellő fedezetet ad a vállalkozásoknak, természetesen az emelés ezzel együtt növeli majd a cégek költségeit” – magyarázta Dávid Ferenc.
A főtitkár azt is jó megoldásnak tartja, hogy a kompenzáció igénylésének nincs külön feltétele, a kedvezményt minden munkáltató kérheti, függetlenül attól, hogy az elvárt béremelést 2012-ben végrehajtotta-e. Az idén alakuló társaságok szintén érvényesíthetik ezt az adókedvezményt. Egyetlen kitétel, hogy nem lehet összevonni a munkahelyvédelmi akciótervben meghirdetett lehetőségekkel. A múlt esztendőben a kormány az elvárt béremeléshez kötötte a kompenzációt, akkor az adóváltozások kedvezőtlen hatásainak ellentételezéséhez 120 milliárd forintot biztosítottak. Dávid Ferenc szerint a vállalkozások nyolcvan százaléka élt az akkori lehetőséggel.
Felháborító javaslat
A Fidesz frakcióvezetője arra kérte Bajnai Gordon volt miniszterelnököt, hogy vonja vissza a minimálbér csökkentésére vonatkozó javaslatát, mert az a legalacsonyabb jövedelmű emberek életszínvonalát rontaná. Rogán Antal felháborító és értelmetlen elképzelésnek nevezte a Haza és Haladás azon programpontját, amellyel jelen esetben 98 ezer forintról 66 ezer forintra csökkentenék a mindenkori minimálbért. (MHO)
|